Budapešť s projektem Erasmus

Erasmus+ (Odborné zkušenosti v Budapešti)

0 Comments
Eras,us+ logo

V rámci programu Erasmus+, Projekty mobility osob – Klíčová akce (KA1) – Vzdělávací mobilita jednotlivců a Aktivity (K102), podporující mobilitu žáků a pracovníků v oblasti odborného vzdělávání
a přípravy, zrealizovala naše škola projekt číslo: 2020-1-CZ01-KA102-077322 nazvaný Odborné zkušenosti v Miláně a Budapešti.   Z důvodu celosvětové pandemie nemoci Covid 19 byla realizace projektu několikrát přesouvána a také upravována. Termín realizace se posunul o 12 měsíců a realizace, z důvodu pandemie, proběhla pouze v hlavním městě v hlavním městě Maďarksa – Budapešti. Kvalita odborné pracovní stáže tím však neutrpěla. Díky projektu vycestovalo 29 žáků naší Zengrovky na třítýdenní zahraniční pracovní stáž. Jednalo se o žáky 3. ročníků, kteří touto formou absolvovali povinnou souvislou odbornou praxi, která je součástí jejich učebních plánů. Stáž probíhala od 29. 5. 2022 do 29. 6. 2022 v šesti společnostech a firmách sídlících v Budapešti, v jehož centru byli žáci ubytováni. Jednalo se o tyto společnosti a firmy:

Csepeli Szerszámedzö,

Landy, Gamma Zrt.,

NCT,

Peterka and Partners,

CEZ,

DWS Digital.

S ubytováním, stravou a samotnou odbornou praxí v jednotlivých firmách vyjádřili účastníci stáže spokojenost. Pracovní doba ve firmách byla různá, ale nejčastěji probíhala od 7:00 do 16:00 hodin. Odpolední a večerní volný čas žáci trávili buďto společně nebo individuálně a řešili jej převážně prohlídkami města a jeho pamětihodností, výletem po Dunaji, návštěvou budapešťských lázní, klubů, kaváren, obchůdků a zajímavých míst v centru města a jeho okolí. O víkendu navštívili účastníci zoologickou zahradu v Budapešti a vodní park Aquaworld.

V podstatě se všichni účastníci shodli, že třítýdenní pracovní stáž v Budapešti byla jednou z nejlepších akcí organizovaných školou za podpory programu Erasmus+.

Naše škola získala finanční podporu z programu Erasmus+ a projekt byl financován z Evropské unie. 

Tady je pár ústřižků hodnocení odborné pracovní stáže některými jeho účastníky:

Jakub Fabík z 3.A píše: „Ve firmě Csepeli jsem si to opravdu užil. Bylo zde k vidění mnoho věcí, které jsme se doposud učili ve škole. Vidět to na vlastní oči bylo ohromující. Má stáž byla také zpříjemněna milým chováním pracovníkům této firmy, kteří nám vždy se vším pomohli. I přes jazykovou bariéru jsme se nakonec vždy dorozuměli.“

„Tato pracovní stáž mi osobně dala do života mnoho nových pracovních a odborných zkušeností. Jsem rád, že jsem si mohl ověřit moji úroveň angličtiny v praxi. Nebylo to vždy jednoduché. Komplikace byly buď na mé straně, nebo na straně ostatních lidí, kteří anglicky neuměli vůbec a komunikovali tak maďarsky. Mám radost i z toho, že jsem společně s přáteli mohl objevovat a poznávat krásy hlavního

města Maďarska – Budapešti. Zejména centrum města v okolí Parlamentu, řeky Dunaje, národního muzea a hradu. Oceňuji však také další společné aktivity, které pro nás připravili naši doprovodní učitelé: plavba na lodi, ZOO, večerní procházka městem, Markétin ostrov, aquapark, akvárium, a mnoho dalšího… Částečně jsme stihli během 3 týdnů poznat i maďarskou kulturu, mentalitu a jazyk. Chtěl bych všem zúčastněným poděkovat za nádherné zážitky, které jsme spolu prožili a všem budoucím váhajícím studentům účast na projektu Erasmus+ vřele doporučuji.“, shrnuje své postřehy Petr Šamárek z 3.F.

„Stáž mi dala nové zkušenosti do života. Sice bylo pár komplikacích, ale vše se nakonec zvládlo. Pokud by se mi znovu nabídla příležitost, rozhodně bych neváhal a do programu bych se zapojil znova.“, poznamenává Petr Škrobánek ze 3.B.

Kristián Kaštovský z 3.A stáž shrnuje takto:Práce v servise byla zajímavá a mnohdy mě i bavila. Bohužel vzhledem k jazykové bariéře a drahých aut jsme jí neměli tolik, co bych si představoval. Tuto skutečnost ale nakonec vyvažoval fakt, že kolegové v práci byli velmi milí a přátelští a vždy to s nimi bylo fajn. Takže i díky nim jsem si svou stáž užil.“

Richard Čimbura, 3.B, stručně uvádí: „Zlepšil jsem si výslovnost angličtiny a naučil se spoustu nového v oblasti programování NC strojů. Stejně tak jsem poznal Maďarskou kulturu. Práce nebylo moc, ale u té co byla jsem se nenudil. Zároveň jsem poznal nové lidi jak z jiných tříd, tak z Maďarska. Bylo to výtečné a klidně bych jel znova.“ 😊

Samozřejmě, ne vždy však vyhovuje forma a náplň všem, jak se zmiňuje Vojta Moch z 3.D: „Pracovní stáž dle mého názoru byla velice slabá, co se týče práce, kterou jsme prováděli a možností, které nám firma nabídla nám moc zkušeností nepřineslo, bylo to víc jako kdybychom seděli ve škole a jen poslouchali. Věřím, že kdyby na nás NCT mělo více času, tak bychom se přiučili i něco víc než jen to, co už tak nějak umíme.“. Objektivní důvody se určitě našly.

Shrnuto: „Byla to nová zkušenost, která stála za to.“, uzavírá Michal Delinčák a Tobiáš Bárta, oba z 3.A, dodává: „Byla to zajímavá a také velmi cenná zkušenost, ke které se jen tak někdo nedostane. Sice nebylo moc nové práce, i přesto jsem mohl vidět metody tepelného zpracování a chlazení zakalených ještě červených obrobků do oleje, které do ponoření vzplanuly vysokým sloupcem ohně. Pracovní kolektiv byl příjemný. Nejdříve nám předvedli, co po nás chtějí a pak nás to nechali dělat samostatně. Klidně, kdyby byla další příležitost, tak bych neváhal jet znova.“

Věříme, že zejména tímto způsobem získané praktické zkušenosti a dovedností žáci zúročí ještě nejen ve školních lavicích a školní praxi, ale zvláště ve svém budoucím osobním a profesním životě. Účastníci stáže se mj. zdokonalili v komunikaci v anglickém jazyce, zvýšili své povědomí o maďarské kultuře, získali smysl pro evropské občanství a evropskou identitu.

V Ostravě-Vítkovicích, 30. 6. 2022                                                                               Zpracoval: Tomáš Maňák

Stránka projektu